Amerikai U.S.M1905 mintájú Bajonett - Szurony USA
Az M1 Garand puskához készült, melyet 1932-ben terveztek, de a végleges verziója csak 1936-ban kerül rendszeresítésre. Még a vietnámi háború idején is voltak alakulatok, amelyeknél ez a fegyver volt rendszeresítve.
A Garandot 4 gyártó, a Springfield Armoury, a Winchester, a Harrington and Richardson, valamint az International Harvester gyártotta, összesen 5,4 millió darabot!
http://www.airsoft-eger.hu/forum/index.php?topic=32.0
Ez a bajonett típus volt rendszeresítve a második világháború idején az M1-es Garand puskához.
2 nagy gyártási hullámban készültek a II. világháború háború idején használtak (+a háború után is gyártották).
Az első 1906 és 1922 között volt. A gyártók ekkor a Springfield Armory és a Rock Island Arsenal cégek voltak. Összesen 1.196.000 db került legyártásra!
A második 1942 és 1943-ban volt. A gyártók ekkor: Wilde Drop Forge and Tool, Utica Cutlery, Oneida, Limited, Pal Blade and Tool, American Fork and Hoe, Union Fork and Hoe. Összesen 1.540.578 db került legyártásra!
További, angol nyelvű részletek, gyártási adatok:
http://www.cruffler.com/Features/SEP-01/trivia-September01.html
Az első világháború után merült fel az amerikai hadvezetés részéről az igény, a rövidebb, 10" penge iránt. Addig 16" és 17" pengékkel készültek a bajonettek. A háborús tapasztalatok alapján megállapították, hogy az ilyen túl hosszú pengék a közelharcban nem alkalmazhatóak hatékonyan! A keskeny lövészárkokban, alagutakban és épületeken belüli harcok folyamán elakadtak, nem lehetett az ilyen pengéket jól és hatékonyan használni, túl nagy méretük miatt.
1920-ban tesztelték a különböző pengéjű szuronyokat a minisztérium megbízásából, a Fort Benning-i kiképzőbázison. A teszteket három különböző típusú pengével végezték. Az M1905-ös, 16 inches pengével, az 1892 (Krag) típusú bajonettel, mely 11 1/2 inches pengével rendelkezett és egy kísérleti, 8 1/2 inches, dupla élű késsel - ez egyébként soha nem lett hivatalosan elfogadott darab. Viszont ha belegondolunk, hogy a katonai területen alkalmazott amerikai harci kések a mai napig 8 és fél inchesek, akkor azért valamit azzal telibe találtak ott…
A vizsgálati eredmények alapján összefoglalták a rövid szurony előnyeit. Ez bebizonyította, hogy egy képzett harcos kezében a rövidebb kés, vagy bajonett sokkal hasznosabb a szűk helyeken, például árkokban vagy épületekben történő közelharc során. A képzetlen katona magabiztosságát emeli csak a hosszabb penge. A közelharcra, bajonett harcra kiképzett katona azonban ezt is könnyedén legyőzi egy rövidebb szuronnyal is.
Amikor az Egyesült Államok belépett a második világháborúba, a fő fegyver az M1905 bajonett és az M1903 típusú puska volt. Továbbá az ekkor még kis darabszámú, majdnem vadonatúj M1-es puska, a későbbi híres Garand.
Az új, M1942-es 16 inches bajonettek gyártására 6 vállalatot jelöltek ki, ahol 1942 nyarán elkezdték a gyártását.
Rövidesen azonban a Cavalry (a lovasság, mely nem feltétlen jelentett pacikat is) jelzései alapján a gyártást módosították, a rövidebb, 10 inches szuronyra. Erre azért volt szükség, hogy a járművekre és LOVAKRA(!) történő felszálláskor a sérülésveszélyt csökkentsék. Manapság meg sem tudják becsülni, hogy mennyi M1905 és M1942 szuronyt "módosítottak" 10 inches pengére. Ugyanis először a készleten lévőket eltörték(!), majd méretre köszörülték és csak a későbbi gyártmányok készültek már a rövidített pengével! Különböző élkialakításokat végeztek a már lerövidített pengéken - néhány minta.
A visszajelzés a csapatoktól a következő volt: "A módosított bajonetteket két hónapig teszteltük. A rövid bajonett tökéletesen kiegyensúlyozott és a puskát is jól kiegyensúlyozott fegyverré teszi, könnyebben kezelhető és gyors a harcokban. Jobb, mint a hosszú bajonett, ami a puskák elejét túl nehézzé tette. A kézifegyverről úgy találtuk, hogy tökéletesen kiegyensúlyozott, gyors szúró- és vágófegyver lett. Ez egy kiváló kézifegyver, jól tudja használni a katonai személyzet a közelharc folyamán, sötétben is."
Azt javasolták, hogy minden szuronyt, az M1905 és M1917 típusokat is módosítani kell, hogy megfeleljen a 10 inches bajonett követelményeinek.
Az érvek emellett:
A bajonett könnyebb volt és ezáltal a puskát gyorsabbá és rugalmasabbá tette a harcban.
A bajonett mérete kisebb lett, ami a lövészárkokban és házról házra folytatott harcok folyamán óriási előny.
A bajonett használhatóvá vált, mint általános célú kés is.
Az új bajonett gyártása során, acélból 25%-kal kevesebb kell, mint az előző M1905-ös bajonett esetén.
A bajonettzáras, M1905E1 típust ajánlották szabványosításra, mint alap bajonettet, az M1-es puskához.
Ez 1943. február 11-én megtörténik és a döntéshozók elrendelik, hogy a termelést minél előbb át kell állítani a 10 inches penge hosszra. Áprilisra a termelés az új szuronyból elérte a 94.869 darabot. A már legyártottakat átalakítják.
Tengerészgyalogosok bevetés közben - Iwo Jima poklában. (10 és 16 inches bajonettek, vegyesen.)
A Victory Plastic a Beckwith Manufacturing Company utasításai alapján módosítja a tok gyártását a rövidebb penge hosszra. Az új bajonett tok neve az M3A1 lett. Addig M3 volt az előző típus. Mivel azonban ez a megjelölés félreértés forrása lehetett volna, ezért április 15-én átkeresztelték M7-es tokra. Körülbelül ugyanabban az időben, amikor ez az átállás történt az M3-as névről az M7-es névre, pengeszorító rugók kerültek a hüvelybe.
Saját gyűjteményi darab
U.S. M1905-1942-1943 Bajonett alapján - E (Európai verzió)
Gyártási időszak: 1945-50 körül
Származási helye: USA - a görög hadsereg részére gyártva
A Lend-lease törvény értelmében az Egyesült Államok segítséget nyújtott a háború alatt a német megszállók ellen küzdő országoknak. Ez természetesen a háború utáni újrafelfegyverzésben teljesedett még ki, többek között a görög hadsereg újrafelfegyverzésében.
A fegyverzet nagy részét (természetesen) amerikai gyártók szállították, akár ezt a 10 inch-es, M1905 mintájú bajonettet is.
A tok jelzése tajvani, valószínűleg 1949-52 közötti gyártmány. Ezeknek a bajonetteknek gyártása 1945 és 1950 között történt, valamelyik amerikai gyártónál. A pengéje már rövid és eredetileg is 10 inch-es méretre készült, ellentétben a régebbi bajonettekkel. Felélezésre sosem került, a fegyverzsír (Cosmoline) vastagon állt rajta.
A görög jelzés egyértelmű - a keresztvason lévő X3347 jelzés is ezt erősíti meg. Például az Evzoni alakulatokat látták el ilyen bajonettel és a hozzájuk tartozó M1 puskával. A mai napig ez a dísz és tisztelgő alakulatok fegyverzete Görögországban, az amerikai M1 puskával és a hozzá tartozó M1905-ös, vagy M5-ös bajonettel!
A bajonetten lévő jelölés: E_US = E(Európai verzió) _US (Amerikai gyártó)
A rövid, 10 inches bajonettek gyártási adatai, darabszámai:
(A háború után termeléssel együtt - a hatodik gyártó, a WT, a rövid bajonettek gyártásból teljesen kimaradt!)
American Fork and Hoe 1.100.000 38 %
Oneida, Limited 20.000 0,68 %
Pal Blade 450.000 15,5 %
Union Fork and Hoe 600.000 20,5 %
Utica Cutlery 750.000 25,5 %
Anyaga: AISI 1080 high carbon steel.
Teljes hossz: 36,9 cm – 14.5 in
Penge hossz: 25 cm – 10 in
Penge szélessége: 26,5 mm - 1.043 in
Penge vastagsága: 5,5 mm - 0.27 in
Hozzárendelt lőfegyver: M1 Garand puska