U.S.N. MARK1. Harci kés, PAL RH-35, Holyoke, USA
A penge a klasszikus amerikai Bowie pengét idézi, a markolata felöl a hegye felé keskenyedő vastagságú pengével, csak az egyik oldalán élezve.
A mai harci kések egyik elődje és első igazi klasszikus sorozata lett az RH-35, MARK1 néven.
Gyártója a Pal Blade and Tool Co. volt.
Vannak cégek, melyek a mai napig gyártják, korszerű kompozit alapanyagokból készült nyéllel és bevonattal, de az 1942-es NAVY kiírás szerinti formában és hagyományos 1075-ös szénacél pengével - 49.99 $.
Az amerikai Colonial Knife Company érdekessége, hogy ők már 1942-ben is gyártották ezt!!! (Nekem tetszik!)
(http://www.colonialknifecorp.com/Military_Series/Mark_1_Navy_Deck_Knife/mark_1_navy_deck_knife.html)
A haditengerészetnél (U.S.Navy) rendszeresített, de előszeretettel, más alakulatoknál is használt harci és utility kés. A katonai verzió színes műanyaglapokkal (spacer) a markolat alján és tetején került gyártásba - ennek külön jelentősége is van, mivel 5-6 sorozatot különböztetnek meg ezek alapján. A korai sorozatok egyike a fekete-sárga-vörös-fekete szín...
A markolata egyébként bőrkarikákból készült, összepréselve, impregnálva és megfestve. A haditengerészet beszerzési kiírását az új hadikésre egyedül a PAL Blade tudta az első körben teljesíteni és így ő lett az első gyártó cég (mely egyébként 1941. január 17-én megvette a Remington cég kés és evőeszköz üzletágát, gépekkel és épülettel együtt, ezáltal a technológiát is).
Pengéjét parkerizálták. Ezeknek, az RH-35-ös típusoknak még csak félig van kézvédője, a végén mattított alumínium fémrész (Pommel), a megfelelő erőhatás eléréséhez (ütni is jól lehet vele). Az alumínium ekkor olyan stratégiai anyag volt, hogy csak a katonai beszállítok kaphattak belőle! A háború után gyártották már teljes kézvédővel is, keményfa, vagy fényes, krómozott markolatvéggel.
A haditengerészeti egységek és a speciális rohamegységek, pl. „paramarines” (tengerészeti ejtőernyős alakulatok - na ők is megérnének egy komoly misét és cikket, hisz a legkeményebb helyeken vetették be őket, a Solomon-szigeteken és Iwo Jima hírhedt harcaiban) ennek a késnek egy kimondottan az ő igényeiknek megfelelően kialakított (PARAMARINE KNIFE), fanyeles verzióját használták ekkor, melynek a pengéje un. csapott hegyű volt és a pommel alakja is eltért a normál, NAVY RH-35-től. Általában az övükre fűzve hordták, bőrtokban, mely 6 ponton fémszegeccsel tűzött és varrt tok volt.
A baloldali srác övében egy ilyen, "paramarine" kés van. A pisztoly is a felszerelésük része volt.
Egy veterán "paramarine" katona oldalai: http://www.jpagac.com/joepagac1.htm
Saját gyűjteményi darab
U.S. RH-35, PAL MARK1 harci kés – Eredeti, PAL Blade and Tool Co., Holyoke, USA
Gyártási időszak: 1941-42-től
Származási helye: USA, Omaha, NE (Nebraska)
RH - Remington Hunting rövidítés, mely utal a mintadarabra.
Remington Hunting, Pattern 3, 5 inch blade - azaz, Remington vadászkés, 3 szabvány, 5 inch-es pengeméret.
A háború idején volt RH-34, RH-35(MARK1), RH-36, RH-37(MARK2) típus is.
Az előd Remington, a 30-as évektől gyártotta az ilyen típusú vadászkéseket. Az amerikai hadbalépéskor az amerikai fegyverezet jelentősen le volt maradva és elavult volt, minden téren. Nagyrészt első világháborús fegyverzetre és felszerelésre voltak utalva a harcoló alakulatok is!
A fegyverbeszerzések folyamán összeállítottak egy követelményrendszert, melynek alapján feltételnek jelölték meg a különböző alakultok részére beszerzendő késeknél, hogy egy általános használatú, olcsón, nagy tömegben előállítható késnek kell lennie, mely alkalmas akár harci körülmények között is a csapatok feladatait és mindennapjait kiszolgálni, akár hosszútávú karbantartás nélkül is. Alkalmasnak kellett lennie az új késeknek akár a lőszeres ládák felfeszítésére is (melyhez azért erős penge kellett), de ha a szükség úgy hozza, közelharcra is. A különböző egységek, persze a különböző speciális feladataiknak jobban megfelelő késeket kaptak. Ezt a sorozatot elsődlegesen a haditengerészetnek szánták.
Az én NAVY RH-35-ös késem pengéjén a tengeri, sós nedvesség és a bőrtokban tárolás is erősen nyomot hagyott (a klasszikus szénacél pengéket amúgy sem igazán ajánlott nyersbőr tokban tárolni, mivel ekkor nem az acél az erősebb...a profik ezért olajjal kezelik a bőrt, ezáltal védve a bőrt a nedvességtől és a tokban lévő pengét is). Markolata az erős igénybevétel és majd 70 év után meglepően jó állapotban van, egy kis restaurálás azért ráfért, de meghálálta, szerintem gyönyörű lett.
A késsel együtt a bőrtokot is sikerült restaurálni és elég szépen néz ki, ahhoz képest pláne, amilyen állapotban érkezett.
Bőr és üvegszál erősítéses műanyag tokkal is voltak ezek a típusok a háború folyamán. Az elején, az első sorozatokhoz még nem volt műanyag tok, ezért csak bőrtokkal került a tengerészethez Állítólag a háború annyira felkészületlenül érte a gyártókat és a katonai szállítókat, hogy teljes káosz volt. Több féle tokkal, illetve amilyen tokokat csak össze tudtak szedni és minimálisan megfeleltek a katonai előírásoknak, olyanokkal szállították a késeket, mert nem volt hozzájuk elég... A legkorábbi MARK1-es műanyag tokok (Navy Ordnance contract no. - NORD 4723) szállítása csak 1944. júniusától kezdődött, tehát a műanyag tokok, gyártásuk alapján, könnyen azonosíthatóak.
A kés eredeti tulajdonosáról annyit tudni, hogy az a második világháború idején a csendes-óceáni hadszíntéren harcolt, idős, veterán tengerész volt.
Az amerikai eladó egy II. VH. katonáknak fenntartott amerikai otthonból jutott hozzá, ahol a tulajdonos halála után elárverezték.
Anyaga: AISI 1075 high carbon steel.
Teljes hossz: 25,2 cm - 9.92 in
Penge hossz: 12,8 cm - 5.04 in
Penge szélessége: 27 mm - 1.06 in
Penge vastagsága: 4 mm - 0.16 in, mely a hegye felé vékonyodik, 2,5 mm - 0.098 in